29. listopada, 2014Parafia, Wydarzenia Możliwość komentowania Rozpoczynamy Adwent została wyłączona

czas przygotowania

Rozpoczynamy Adwent – bardzo wyjątkowy czas w roku liturgicznym- który choć trwa zaledwie cztery tygodnie , to opowiada o całym naszym życiu, o tęsknocie, radości, wolności od wszystkiego, co nas zniewala.

Okres ten poza bogactwem tekstów Pisma Świętego  ma również specyficzne symbole. W wielu miejscach można zobaczyć wieńce z czterema świeczkami, lampiony –które dzieci  przynoszą  na roraty.

W kościołach pojawia się biała świeca przepasana niebieska szarfą  symbolizująca Maryję, która oczekuje na narodziny syna. Znaki, symbole i kolor Adwentu – fiolet  opowiadają o pokornej , skromnej światłości jaką przechowywali niegdyś wielcy bohaterowie wiary jak np.: Izajasz, Jan Chrzciciel czy Bogurodzica Maryja.

Kolejny raz w życiu możemy przeżywać ten czas oczekiwania . Zróbmy postanowienia adwentowe  i wytrwajmy w nich , aby w żłóbku Panu Jezusowi  złożyć je jako wyraz naszej Miłości.

W nowym roku liturgicznym Kościół  chce przypomnieć  o konieczności nawrócenia, które warunkuje wiarę w Ewangelię.

„ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło ma obudzić uśpione sumienia ludzi wierzących.

Hasło nowego Roku Liturgicznego 2014-2015

Ludzie współcześni  mają stępione sumienia , zatracili poczucie grzechu. Mniej kochają Boga, a to ma odbicie w braku poczucia grzeszności.

Dlaczego zatracamy poczucie grzechu?  Z jednej strony widzimy każdego dnia , gdy czytamy gazety i treści zamieszczone w Internecie , gdy słuchamy radia i oglądamy telewizję – jak wiele zła  dzieje się wokół nas. Przekaz medialny jest zdominowany przez tę tematykę, a z drugiej strony nie prowadzi to do żadnej refleksji nad obecnością zła w każdym z nas.

Walka z grzechem  napawa nadzieją , że człowiek się obudzi  i zmieni styl swojego życia.Drogę zła zmieni w drogę Boga . Pomyślmy – i nawracając się – wierzmy w Ewangelię.

W I niedzielę Adwentu  rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony przez papieża Franciszka.

Jest to szansa „ promocji” życia konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni  cieszą się , ze będą mogli pokazać swoja posługę i powołanie w Kościele. Rok ten ma wypromować życie zakonne . Cały Kościół powszechny modlić się będzie za siostry zakonne , zakonników i osoby konsekrowane instytutów świeckich. Włączmy się w nurt modlitw  całego Kościoła.

Dekoracja adwentowa

/ks. Leszek Saczek/