11. kwietnia, 2014Wydarzenia Możliwość komentowania My dla Lwowa została wyłączona

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne głosi ks. Grzegorz Draus ze Lwowa.

IMG_4725 [800x600]

Rekolekcjonista jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej, ma jednak korzenie na naszej rzeszowskiej ziemi – jego ojciec Józef urodził się w Przedborzu koło Kolbuszowej. Od 2000 pracuje na Ukrainie, najpierw w Równem, gdzie miedzy innymi był kapelanem więziennym. Pełnił funkcję naczelnego kapelana więziennictwa Ukrainy (jako przewodniczący rady 12 Kościołów w sprawach duszpasterstwa więziennego). Nadal jest naczelnym kapelanem więziennym Kościoła Rzymsko-katolickiego Ukrainy oraz odpowiedzialnym za duszpasterstwo służb mundurowych w Archidiecezji Lwowskiej. W 2011 roku ks. G.Draus został poproszony przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego o utworzenie nowej Rzymsko-katolickiej parafii we Lwowie, której nadano tytuł św. Jana Pawła II. Zalążkiem Parafii była grupa młodych małżeństw, zbierających się wraz z księdzem (notariusz  Kurii Metropolitalnej) na Liturgiach Słowa Bożego. Na Boże Narodzenie 2011r. odprawiono pierwszą Mszę św., wcześniej wspólnie świętowano Wigilię. Wspólnota parafialna nie ma żadnych bez własnych budynków. Na dzisiaj korzysta z greko-katolickiej (!) kaplicy oraz pomieszczeń Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Jest to dowód na dużą życzliwość greko-katolików i Ukraińców w obecnie rzymsko -katolickiej, niewielkiej diaspory we Lwowie. Wielka troską rzymsko – katolicką wspólnotę darzy obecny rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, urodzony w Lesku na Podkarpaciu, absolwent KUL i seminarium w Lublinie greko-katolicki  ksiądz doktor  Bohdan Prach. Pomieszczenia uniwersytetu z kaplicą wschodniego obrządku, w której każdorazowo przed ikonostasem ustawia się łaciński ołtarz, staje się miejscem narodzin Parafii. Wspólnota nieliczna ale młoda: liczy około 60 dorosłych i 30 dzieci. 44-letni proboszcz ks. Grzegorz, jeśli nie liczyć trzech osób, jest w niej najstarszy! Parafianie prowadzą katechizację dorosłych i dzieci, zajęcia pedagogiczne. Fundamentem są dwie wspólnoty neokatechumenalne oraz Klub Pedagogicznej Kreatywności ANIMA. Wspólnoty prowadziły misje na placu przy Prospekcie Swobody (nieopodal pomnika Adama Mickiewicza), kursy pedagogiczne, festiwale dla dzieci.  Parafia zajmuje się budową przedszkola i kościoła – niewielka działka znajduje się na przeciw miejsca, gdzie Ojciec święty w 2001 roku odprawiał dwie msze św.

Dziękujemy, że również Parafia w Jaśle – Niegłowicach włączy się w sprawę budowy kościoła św. Jana Pawła II we Lwowie (przy ul. Stryjskiej, na przeciw hipodromu i stadionu) wraz z przedszkolem!

Strona parafii św. Jana Pawła we Lwowie: www.welwowie.com

ks. Grzegorz Draus