19. czerwca, 2021Parafia, Wydarzenia Możliwość komentowania Koniec dyspensy. Dekret Biskupa Rzeszowskiego została wyłączona

Dekretem z 17 czerwca 2021 r. Biskup Rzeszowski odwołał obowiązującą w diecezji rzeszowskiej od 5 listopada 2020 r. dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św.

11 i 12 czerwca 2021 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju i zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach biskupi podjęli jednogłośnie decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszach św. niedzielnych oraz w święta nakazane. Zniesienie ma obowiązywać od 20 czerwca br. we wszystkich diecezjach w Polsce.

Zgodnie z postanowieniem podjętym przez Konferencję Episkopatu Polski, biskup rzeszowski Jan Wątroba 17 czerwca 2021 r. wydał dekret odwołujący dyspensę od udziału we Mszach św. w niedziele i inne święta nakazane, która obowiązywała w diecezji rzeszowskiej od 5 listopada 2020 r. (wcześniejsza dyspensa z marca 2020 r. została odwołana 30 maja 2020 r.). Oznacza to, że począwszy 20 czerwca 2021 r., wszyscy wierni mają moralny obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

Poniżej prezentujemy treść dekretu:

Rzeszów, 17 czerwca 2021 r.
L.dz. 696/2021

DEKRET ODWOŁANIA DYSPENSY

Zgodnie z decyzją podjętą przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 389. Zebrania Plenarnego KEP, z dniem 20 czerwca 2021 r. odwołuję obowiązującą do tej pory w Diecezji Rzeszowskiej dyspensę od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane.

Wszystkich Diecezjan powierzam dobremu Bogu i opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski oraz naszych świętych Patronów.

Z serdecznym błogosławieństwem

+ Jan Wątroba