6. stycznia, 2016Parafia, Wydarzenia Możliwość komentowania Objawienie Pańskie-CHRISTUS MANSIONEM BENEDICAT została wyłączona

Święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego jest najstarszym świętem ustanowionym w IV wieku przez Kościół. Odnosi się do historii opisanej w Ewangelii Mateusza o wizycie Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi w Betlejem.

c+m+b=2016

Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B ?

Prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2016. Znaczy to „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom. Dwukrotne pojawiające się „+”, to nie „plusiki”, tylko „krzyżyki” – znak błogosławieństwa.

K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie „C” zastępować polskim „K”. W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe „K M B” z inicjałami imion trzech mędrców.

 

/kp/

Archiwum