18. lutego, 2015Parafia, Wydarzenia Możliwość komentowania Środa Popielcowa 2015 została wyłączona

sroda-popielcowa-2015

Dzisiaj Środa Popielcowa – święto gdzie kapłan w czasie mszy św. posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten ściśle nawiązuje do ewangelicznego przesłania „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, co ma przypominać o nietrwałości życia ludzkiego i konieczności zwrócenia się ku Bogu, dla zbawienia nieśmiertelnej duszy.

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz


Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. W Kościele Katolickim to czterdziestodniowy czas pokuty, przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan, Świąt Wielkanocnych. Okres ten jest specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna.W czasie Wielkiego Postu poświęćmy też więcej czasu dla drugiego człowieka poprzez rozmowę z nim bądź pocieszenie go. Dobre słowo czy uczynek zamiast gniewu i kłótni potrafią wiele zdziałać. Swój czas ofiarujmy także Bogu. Starajmy się więcej modlić oraz uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, „Gorzkich żalach” i rekolekcjach wielkopostnych .

 

Relacja wideo

/kp/

Archiwum