5. marca, 2014Wydarzenia Możliwość komentowania Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post została wyłączona

popielec

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość i post. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia. W tym dniu ludzi wierzących obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta, bez potraw mięsnych.

Okres Wielkiego Postu jest dla wiernych wezwaniem do odnowienia życia i wewnętrznego nawrócenia. Od jego początku, aż do Wigilii Paschalnej, nie mówi się Alleluja. W tym czasie, w każdy piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w niedzielę – nabożeństwo Gorzkich Żali.

Dzisiejsza Środa Popielcowa, była obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki, oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie.

baner_sroda_popielcowa_pkwp

Zachęcamy do głębszego przeżycia okresu Wielkiego Postu, by był to czas modlitwy i  częstszej lektury Słowa Bożego oraz pełnienia uczynków miłosierdzia.