18. kwietnia, 2014Wydarzenia Możliwość komentowania Wielki Piątek Misterium Męki Pańskiej została wyłączona

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek

W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. Nabożeństwo Wielkiego Piątku poprzedziła Droga Krzyżowa, która jest już tradycją w naszej parafii. Zaczęła się od Domu Ludowego przez „górkę” w stronę kościoła. Przewodniczył ks. Tadeusz, a dzielnie w  rozważaniach pomagała mu schola. Droga Krzyżowa odbyła się przy pięknej pogodzie – dopisali parafianie, oraz przybyli goście –  za co serdecznie dziękujemy.
Po przybyciu do kościoła rozpoczęła się liturgia słowa z przejmującym opisem Męki Pańskiej według św. Jana. Po Ewangelii miała miejsce modlitwa powszechna. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Wierni podchodzili i ze czcią całowali drzewo krzyża, „na którym zawisło zbawienie świata”. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu. Tam wierni adorowali Ciało Pańskie do godziny 23.00, przy którym wartę trzymali strażacy i strażaczki z miejscowej OSP.

 

Oto drzewo krzyża na którym zawisło zbawienie świata

Starajmy się zatem, aby dobrze przeżyć ten czas, czas pokuty i nawrócenia. Pamiętajmy o sensie tych uroczystości i o ich znaczeniu dla naszego zbawienia.


Relacja wideo

Droga Krzyżowa widziana oczami Maryi

/kp/

Archiwum