29. marca, 2013Wydarzenia Możliwość komentowania Wielki Piątek została wyłączona

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego w Kościele katolickim – dzień ten upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie jest sprawowana msza święta.

wielki_piatek_baner-maly

W Wielki Piątek ołtarze w kościołach są pozbawione obrusów i kwiatów, a krzyże są zasłonięte. Wieczorem wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej. Czytane są fragmenty Ewangelii opisujące mękę Chrystusa, a na początku nabożeństwa kapłan leży krzyżem na posadzce przed ołtarzem.W czasie liturgii następuje adoracja krzyża. Wierni modlą się przy nim oraz go całują.Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi i wzmożonej pobożności. W tym roku ze względu na pogodę Droga Krzyżowa odbyła się w kościele, którą poprowadzili gimnazjaliści.